Esi drošībā – OCTA un KASKO apdrošināšana

apdrosinasanas polisesPagājušajās nedēļas nogalē arī man nācās pārliecināties, ka transportlīdzekļa apdrošināšanas polise ir vērtīga un visnotaļ būtiski nepieciešama. Ikdienā jau nepiedomājam par to, ka dažādas nepatīkamas situācijas uz ceļa var atgadīties ar ikkatru no mums. Tā arī man sagadījās, tīri neuzmanības un steigas dēļ. Protams, ne nu gluži avārija, tomēr skāde otrai mašīnai, kas ne īstajā vietā un laikā pagadījās pa ceļam, tika nodarīta. Un te glāba OCTA, saskaņotais paziņojums un viss kārtībā!

            Protams, OCTA ir obligātā apdrošināšana, kas nepieciešama ikvienam auto, kas piedalās satiksmē, par braukšanu bez tās pienākas arī nopietns sods – gan naudas izteiksmē, gan soda punktos. Tomēr padomājot, ikviens atzīs, ka OCTA polise transportlīdzeklim taču ir vērtīgs papildu nodrošinājums. Pirmkārt, par nodarīto skādi otram transportlīdzeklim vai tā vadītājam nav jāmaksā pašam no savas kabatas – kas reizēm var izrādīties gana dārgs prieks. Pašam transportlīdzekļa īpašniekam, kas iegādājas OCTA polisi savam auto, tā ir sava veida drošības sajūta – ja nu kas atgadās, arī es būšu pasargāts, pat ja vainīgais negadījumā esmu es pats. Otrkārt – ja reiz OCTA ir obligāts, ar likumu noteikts transportlīdzekļa apdrošināšanas veids, tad tas pasargā arī apkārtējos.

            KASKO savukārt ir nedaudz cita tipa drošība. Šī ir apdrošināšana, kas pasargā auto no ķibelēm arī tad, ja šīm ķibelēm nav nekāda sakara ar negadījumiem, avārijām un trešajām personām. Pirmkārt, tā ir ļoti dažādu risku apdrošināšana – transportlīdzekļa nozagšana, apzagšana, uguns nelaimju radītie bojājumi, dabas stihiju (vētra) radītie bojājumi, dzīvnieku nodarītie bojājumi, salonā esošo priekšmetu, mantu zādzība, numura zīmju, spoguļu zādzība un tā tālāk. Protams, arī ceļu satiksmes negadījumos nodarītos bojājumus sedz KASKO, bet nu jau paša īpašnieka auto. Katra apdrošināšanas kompānija veido savus papildus piedāvājumus, riskus, pret kuriem bez standarta piedāvājuma vēl var apdrošināt auto ar KASKO, vai arī klāt jau standarta polisei papildus servisus – kā, piemēram, diennakts palīdzības serviss uz ceļa, vai iespēja tikt pie nomas auto, kamēr savējais remontā.

            Droša braukšana nenozīmē tikai ātruma ierobežojumu ievērošanu, visu uzmanību uz ceļu un citu braukšanas principu ievērošanu, bet gan arī teicamu auto tehnisko stāvokli un apdrošināšanas polises, kas iegādātas transportlīdzeklim.