Kā mācīt savus bērnus par finansēm?

berns un naudaVecāki ir tie cilvēki, kuri pirmie var iemācīt savam bērnam svarīgas lietas par naudu. Mūsdienu pasaulē, kur naudai ir liela nozīme, un bieži vien bez tās neiztikt, lai piepildītu savus sapņus un mērķus, ikvienam būtu jāprot un jāsaprot vairākas lietas. Kā mācīt savus bērnus apieties ar naudu un saprast tās vērtību dažādos vecumos? Par to raksta turpinājumā.

Kā mācīt pirmskolas vecuma bērnu?

Pirmām kārtām, Jums vajadzētu pastāstīt par to, ko nozīmē iekrāt un kā to darīt. Turklāt Jums jābūt paraugam, tādēļ, lai parādītu, kā Jūs krājat naudu, iegādājaties krājkasīti (vēlams caurspīdīgu), kurā bērna acu priekšā ik pa laikam (vislabāk regulāri) ieliekat pāris centus vai eiro.

Pēc tam pārrunājiet, cik daudz naudas esat sakrājis un kādiem mērķiem ietaupījumus varat iztērēt. Vēlāk varat aicināt arī savu bērnu darīt to pašu, piemēram, ja jau šajā vecumā viņam izsniedzat kabatas naudu vai bērns naudu iegūst no vecmāmiņas vai radiem dzimšanas dienā un citās svētku reizēs, tad pastāstiet, kādēļ vērts to ievietot krājkasītē.

Otrām kārtām, bērnam, tieši tāpat kā ikvienam pieaugušajam, ir jāsaprot, ka ļoti daudzas lietas maksā naudu. Ja ieejot veikalā bērns uzreiz paķer kādu mantu, pastāstiet viņam cik tā maksā. Ja bērns jau krājkasē ir iekrājis kādu summu, tad uz veikalu dodaties ņemot līdzi arī šo krājkasīti, lai mazais pats var šo savu iekrāto naudu samaksāt pārdevējam par attiecīgo pirkumu.

Kā mācīt sākumskolas un pamatskolas vecuma bērnus?

Šī vecuma bērniem ir svarīgi pastāstīt par dažādām iespējām un alternatīvām. Ja Jūsu bērns grib jaunus apavus, lai gan vecie vēl nav novalkāti, un, piemēram, video spēļu konsoli, un Jūs esat piekritis viņam ko iegādāties, tad pastāstiet viņam, ka izvēlēties var tikai vienu lietu. Kopīgi pārrunājiet, kādēļ viena vai otra lieta būtu labāks variants.

Vēl viena lieta, ko varat darīt ir nevis maksāt kabatas naudu, bet gan maksāt par paveikto, gluži kā tas notiek darbā. Ja bērns iznes mistkasti, tad samaksājiet viņam pāris centus par to. Šādi var darīt ar teju visiem mājas darbiem. Tā bērns sapratīs, ka nauda maciņā nenāk nemaz tik viegli, un ka, lai to nopelnītu, ir jāstrādā.

Kā mācīt padsmitgadniekus un vidusskolēnus?

Šajā vecumā, kad bērni jau apzinās, kas ir nauda, svarīgi mācīt tās lietas, kas noderēs pieaugušā vecumā. Nu jau varat domāt par bankas kartes izveidošanu, kurā bērns var iekrāt naudu.

Noteikti jau šajā vecumā pastāstiet par to, kas ir kredīts, cik dažādi ir aizdevumi, un izvērtējiet katru no tiem. Pastāstiet arī savu viedokli!