Kādēļ mācīt bērnam krāt naudu ir svarīgi?

patēriņa kredīts internetā Vecāki ir tie, kas liek pamatus bērna attieksmei pret naudu. Iepazīstināt bērnus ar naudu un tās nozīmi vajadzētu sākt jau no mazotnes, kopā rotaļājoties un iepērkoties. Pārbaudīt bērna atbildību un gatavību patstāvībai var ar nelielas kabatas naudas izsniegšanu. Bet iemācīt pacietību un taupību – ieviešot krājkasīti un krājot naudiņu kādai ilgi kārotai rotaļlietai.

Bērnam ir jāsaprot, ka ne vienmēr savā īpašumā var iegūt visu un uzreiz, dažreiz ir jāvirzās uz mērķi arī pakāpeniski. Tāpēc ļoti svarīgi ir ļaut bērnam piedalīties ģimenes budžeta plānošanā un jau no mazotnes izšķirt vēlmes no vajadzībām. Kā, bērnam augot, soli pa solim iemācīt atbildīgu attieksmi pret naudu, pastāstīsim raksta turpinājumā.

  • Mācīšanās atšķirt monētas un banknotēm. Mācīt atšķirt monētas un banknotes var sākt jau mazotnē. Iesākumā spēlējoties var mācīt bērnu sakārtot monētiņas pēc to lieluma. Vēlāk, kad bērns jau iemācījies atšķirt burtus un skaitļus, viņu var iepazīstināt ar banknotēm. Labs veids, kā iemācīt skaitīt un atšķirt banknotes un monētas, ir spēlēšanās “veikalos”, piemēram, izliekoties, ka pērkat vai pārdodat grāmatas vai rotaļlietas. 

  • Kopīga iepirkumu sarakstu veidošana un iepirkšanās. Lai bērnam būtu vieglāk saprast naudas apriti, dodieties kopā iepirkties. Vispirms kopā sastādiet iepirkumu sarakstu, pārrunājot katras preces nepieciešamību un paskaidrojot, kāpēc nevar nopirkt visu, ko kārojas. Arī veikalā bērnu vajadzētu iesaistīt iepirkšanās procesā, piemēram, palūdzot atrast konkrētas preces. Arī šeit ļoti svarīgi ir izrunāt, kāpēc izvēlaties tieši šo preci, un kāda ir atšķirība starp lētākajām un dārgākajām precēm. Dodoties pie kasēm un veicot apmaksu, vajadzētu ļaut bērnam iesaistīties šajā procesā un skaitīt līdzi naudai, kas tiek iedota kasierei.
  • Iesaistīšana ģimenes budžeta plānošanā. Ļoti svarīgi ir iemācīt bērnam saprast to, no kurienes nāk nauda un to, ka tā ir ierobežotā daudzumā. Tāpēc bērnu der kādreiz aizvest uz savu darba vietu un pastāstīt par to, kā veidojas alga. Kopā ar bērnu var pārrunāt rēķinus un paskaidrot, kāpēc tieši tiem ir dodama priekšroka. Palēnām kopā ar bērniem var veikt arī rēķinu apmaksu internetā, katru soli paskaidrojot un apspriežot. Arī gadījumos, kad tālākejošiem mērķiem, piemēram, mājokļa remontam tiek noformēts patēriņa kredīts interneta vietnē, to kopā vajadzētu pārrunāt un paskaidrot, kā tas darāms, kādi ieguvumi un pārmaiņas gaidāmas.
  • Kabatas naudas izsniegšana. Vecums, kurā sākt izsniegt kabatas naudu jāvērtē individuāli. Citi vecāki kabatas naudu sāk izsniegt brīdī, kad bērns uzsāk skolas gaitas, bet citi – vēl agrāk. Katrā ziņā jāsāk ar mazumiņu. Iesākumā jaizsniedz neliela naudas summa ik dienas. Pēc tā, cik atbildīgi bērns pret to izturas un ko iegādājas, arī jāvērtē tas, vai bērns ir gatavs rīkoties arī ar lielāku naudas summu visai nedēļai. Jāatceras, ka jāļauj bērnam arī pieļaut kļūdas, visi neapdomīgi veiktie pirkumi pēc tam kopā mierīgi jāpārrunā. Bērnam nepieciešams saprast, ka nauda “neaug kokos” un vienmēr jārīkojas budžeta ietvaros.
  • Krājkasītes ieviešana. Krājkasīte ir labākais veids, kā iemācīt bērnam uzstādīt tālejošus mērķus un veidot uzkrājumus tā sasniegšanai. Tāpat ar tās palīdzību bērns ātrāk sapratīs, ka nevar visu kāroto dabūt uzreiz un nekavējoties. Iepriekš vienmēr vajadzētu pārrunāt to, cik bieži un par ko krājkasītes saturs tiks papildināts. Nevajadzētu bērnu atalgot par pašsaprotamām lietām, piemēram, labām atzīmēm vai istabas sakārtošanu. Tā vietā var izdomāt mazus papilddarbiņus, ko bērns var veikt mājsaimniecībā.