mājas-apkure

Laba apkures sistēma – silta un droša māja ziemā

Māja ir mūsu patvērums un miera osta, kurā gribam justies droši, patīkami un omulīgi. Tāpēc ir regulāri jāiegulda gan līdzekļi, gan darbs, lai māja tāda visu laiku būtu. Lietas novecojas, nokalpo savu mūžu, mēdz sabojāties. Ēkas savlaicīgam remontam un uzturēšanas darbiem ir ļoti liela nozīme, lai tās stāvoklis vienā brīdī jau neprasītu nopietnus finansiālus ieguldījumus.

Tikko ir sākusies apkures sezona. Zinu, ka laimīgas un prieka pilnas sejas ir tiem, kuriem māja silta, jo ir kvalitatīva apkures sistēma un kārtīgi kurināmā krājumi visai ziemai. Tie, kuri tikai tagad attapušies, ka aukstums klāt un jādomā par apkures sistēmas apkopi, ir bijuši neapdomīgi, jo uzsākt kurināšanu ēkai, kurā nav laikus pārbaudīti dūmvadi un apkures iekārta, ir ļoti riskanti. Nevarēsiet būt droši, kādi pārsteigumi sagaidīs pašā lielākajā ziemas spelgonī.

Ēkām, kas nav celtas pēdējās divās desmitgadēs, noteikti jāpievērš pastiprināta uzmanība apkures iekārtai pievienotajām sistēmām un to stāvoklim – dūmvadiem, skursteņiem un to spējai joprojām kvalitatīvi pildīt savas pamatfunkcijas. Ziemas sezonā ik dienas ziņās nākas dzirdēt par gadījumiem, kad izcēlies ugunsgrēks tieši slikto dūmvadu stāvokļa dēļ. Problēmas, kas raksturīgas ilgi neapsekotiem, netīrītiem un neatjaunotiem dūmvadiem, ir liels sodrēju daudzums, kas var ātri aizdegties, bojāts un izdedzis mājas-apkuredūmvada materiāls, kas ļauj sakarst un aizdegties citiem ēkas materiāliem. Ugunsgrēks ir pats sliktākais scenārijs, kas var rasties no apkures sistēmas, kas ir neatbilstošā stāvoklī. Tāpat tas var radīt arī lielus siltuma zudumus, neefektīvu apkures izlietojumu, var arī rasties piedūmojums telpās. Tāpēc jau pēc katras apkures sezonas noslēguma ir jāaicina speciālists, kas apseko un novērtē dūmvadu stāvokli un veic to tīrīšanu. Meistara apskate ir svarīga arī tāpēc, ka viņš var profesionāli novērtēt, vai apkures sistēmai nav nepieciešami kādi remontdarbi. Meistara norādījumi noteikti ir jāņem vērā un līdz nākamajai apkures sezonai jāveic remontdarbi.

Ja dūmvadu stāvoklis ir atzīts par neatbilstošu apkurei, tad ir divi risinājumi. Viens no tiem ir veikt pilnīgu dūmvadu nomaiņu pret modernākiem un tādiem, kas droši kalpos ilgu laiku. Otrs variants ir esošajos dūmvados ievietot tērauda caurules oderi, kas uzlabos dūmvadu un skursteņu izturību un pagarinās to mūžu par vairākiem gadiem. Šis variants der arī tad, ja ir ierobežotas finanses remontdarbu veikšanai, vai nav iespējas veikt nopietnus pārbūves darbus. Kādus materiālus labāk izvēlēties dūmvadu nomaiņai? Liela daļa speciālistu ir vienisprātis, ka mūsdienīgs un ekoloģisks materiāls ir nerūsējošā tērauda caurules. Tās ir ērti uzstādāmas, funkcionālas, viegli pievienojamas jebkurām mūsdienīgām apkures iekārtām, katliem un centrālajai apkurei, tātad derēs gan nelielām saimniecības ēkām, pirtiņām, privātmājām, gan industriāliem uzņēmumiem.  Ērti un ātri šādas tērauda caurules un to savienojumus, stiprinājumus savai mājai vai citam objektam var pasūtīt mājas lapā rgj.lv, kur savu produkciju tirgo ražošanas uzņēmums RGJ, kam ir jau desmit gadu pieredze šajā jomā. Viņu produkcijas kvalitāti novērtē ne tikai vietējie pircēji, bet arī pasūtītāji no ārvalstīm. Produkcijas eksports arvien palielinās, tas liecina, ka RGJ ražotie tērauda dūmvadi un caurules spēj veiksmīgi konkurēt ar citu Eiropas valstu ražotāju produkciju šajā nišā. Liela RGJ tērauda izstrādājumu priekšrocība, kas vienmēr  pircējam ir bijusi ļoti svarīga, ir cena. RGJ savu ražoto produkciju paši arī izplata, nenododot to starpnieku rokās, tāpēc ir iespēja saglabāt pircējam draudzīgu cenu.

Tad, kad ir veikta apkures sistēmas un dūmvadu pārbaude, vajadzības gadījumā uzlabošana vai atjaunošana, tad droši var uzsākt jauno apkures sezonu un būt pārliecinātiem, ka ziemu visa ģimene varēs pavadīt siltumā un omulībā, neuztraukties par iespējamajiem nelaimes gadījumiem. Protams, ir arī svarīgi atgādināt visiem mājiniekiem, kādi ir drošības noteikumi, lietojot apkures sistēmu. Vienmēr ir jānoslēdz un jāaizver apkures iekārtas durvis, lai no tās nevar izkļūt liesmas. Tāpat tās tvumā nedrīkst atrasties viegli uzliesmojoši un ugunsnedroši priekšmeti. Ja mājās ir mazi bērni, jāparūpējas, ka viņiem nav piekļuves vietām, kur var gūt apdegumus.