Labākie veidi, kā iekrāt naudu

naudas krāsanaLielākiem vai mazākiem mērķiem, bet nelielus iekrājumus vajadzētu veidot vienmēr. Pirmkārt, tas ir pirmais solis ceļā pie lielāka mērķa, otrkārt, drošības spilvens gadījumos, kad pašam vajadzīgs aizdevums. Krāšana nebūt nenozīmē, ka jāpieņem drastiski lēmumi, jāierobežo sevi un savas vajadzības vai jātaupa visās iespējamās jomās, laupot sev jebkādu dzīvesprieku. 

Taupīt un veidot iekrājumus var gudri un vienmērīgi, atliek vien pārvērtēt savus naudas tērēšanas paradumus, izvirzīt prioritātes un ievērot dažus gudras iepirkšanās pamatprincipus, lai mēneša budžets nonāktu līdzsvarā, un uzkrājumu veidošana kļūtu par ieradumu.

Plāno pirkumus

Tieši lielveikalos bieži vien nākas ļauties spilgtu reklāmu un uzrunājošu akciju vilinājumam un veikt pirkumu, ko iepriekš nemaz neesi plānojis. Arī veikalu mārketinga speciālisti rūpīgi piestrādā pie tā, lai akcijas preces būtu izvietotas acu augstumā un brīvi pieejamas pat pie veikala izejas un norēķinoties pie kases. Iesākumā, protams, kāda lieka sulas paka vai šokolādes tāfelīte iepirkuma groziņā šķitīs tāds sīkums vien. Tomēr parēķini, cik šādu neplānotu pirkumu veic visa mēneša garumā. 

Vislabākais veids, kā neļauties impulsīvo pirkumu vilinājumam, ir iepirkšanās saraksta sastādīšana. Lai nerastos kārdinājums no sarakstā minētā atkāpties un iegādāties ko neplānotu,  uz veikalu ņem līdzi tikai tik skaidrās naudas līdzekļu, cik aptuveni esi aprēķinājis, veidojot iepirkumu sarakstu.

Maini ikdienas paradumus

Ir daudzas jomas, kurās vari ietaupīt īpaši sevi neierobežojot. Piemēram, ikdienas ēdināšanas pakalpojumi un kafijas iegāde. Parēķini, cik šīs kategorijas Tev izmaksā ik mēnesi. Varbūt ir pienācis īstais brīdis, lai sāktu gardi gatavot mājās un ņemt pusdienas līdzi uz darbu? Vai, piemēram, iegādāties termokrūzi un atteikties no ikdienas līdzņemamās kafijas iegādes? Šāds pirkums Tev atmaksāsies ilgtermiņā un katru dienu varēsi pagatavot tieši tādu līdzņemamo karsto dzērienu, kāds Tev patīk.

Ja uz darba vietu dodies ar auto, aptaujā kolēģus, kas dzīvo Tev kaimiņos, varbūt jūs varat braukt kopā un dalīt degvielas izmaksas. Savukārt, ja uz darbu brauc ar sabiedrisko transportu, izvērtē, vai attālums tiešām ir tik liels, lai ikdienā tērētu tik daudz līdzekļu transporta biļešu iegādē. It sevišķi vasaras sezonā, kad patīkamo var apvienot ar lietderīgo – ietaupīt līdzekļus un iegūt lielisku fizisko formu, pārvietojoties ar velosipēdu vai kājām.

Izvirzi prioritātes un pārskati izdevumus

Ir maksājumi, kuri ir uzskatāmi par neatliekamiem, piemēram, dzīvokļa īre, komunālie un kredīta maksājumi – gadījumos, kad ticis ņemt patēriņa kredīts (šajā mājas lapas adresē). Tāpēc pirms sākt rīkoties ar ikmēneša budžetu, iesākumā apmaksā tos.

Lai sabalansētu ikmēneša budžetu, nāksies vien rūpīgi pārskatīt jomas un kritiski atsijāt kategorijas, kurās tērē pārlieku neapdomīgi. To var darīt dažādos veidos, Tev atliek vien izvēlēties to, kas Tev patīk vislabāk.

  • Saglabā pirkuma čekus. Šādā veidā mēneša beigās tos vari izkārtot pārskatāmās, atsevišķās kaudzītēs, piemēram, ēdināšanas pakalpojumi, apģērba iegāde, izklaides pasākumu ieejas biļetes.
  • Izveido izdevumu tabulu. Pieraksti ienākumus un tiem pretim vairākas ailītes ar izdevumu kategorijām, piemēram, neatliekamie maksājumi vai pārtikas iegāde. Šis veids būs salīdzinoši grūtāks, jo pašam būs jāizdomā kategorijas, tāpēc būs vairāk piemērots īpaši disciplinētajiem.
  • Lejupielādē finanšu plānošanas mobilo aplikāciju. Mūsdienu tehnoloģijas iet līdzi laikam un arī par ērtām finanšu plānošanas aplikācijām ir padomāts. Šajā gadījumā par tēriņu kategorijām pašam nebūs jādomā un jāaizpilda vien aktuālās ailītes.