Redzes traucējumi bērniem un pusaudžiem: Laicīga diagnostika un novēršana

lecasPar mazuļa acu veselību un redzi topošajiem vecākiem būtu jādomā jau tad, kad bērniņš vēl tikai gaida to mirkli, kad ienākt pasaulē – to, kādas būs acu iedzimtās īpatnības ietekmē neskaitāmi faktori, tai skaitā māmiņas ieradumi grūtniecības laikā. Arī laikā, kad bērns aug, nepieciešams šai maņai pievērst papildu uzmanību – lielā daļā gadījumu redzes traucējumi novērojami jau bērnībā, visbiežāk uzsākot skolas gaitas, un pusaudžu gados. Tuvredzību, tālredzību vai citas redzes problēmas ir jāpamana laikus, kopīgi jāapmeklē acu ārsts un jāizraugās piemērotākais risinājums redzes korekcijai.

Pirmā vizīte pie acu ārsta jāieplāno laikā, kad bērns ir aptuveni gadu vecs. Ja vien iepriekš nav konstatētas nekādas patoloģijas vai saslimšanu riska faktori, šis laiks būs piemērots, lai noskaidrotu, kā notiek acu attīstība un vai nav konstatējamas kādas iepriekš neizārstētas saslimšanas vai novirzes no normas. Nākamo reizi pie speciālista jādodas tad, kad mazulis ir aptuveni trīs gadu vecs. Šajā vecuma posmā bērns visbiežāk spēj brīvi komunicēt, tādējādi pats pastāstot ārstam par savām sajūtām un redzi. Tāpat ārsta apmeklējums nepieciešams, uzsākot skolas gaitas, kad iespējams novērtēt, vai jaunais režīms nerada diskomfortu acīm un ikdienas pienākumu pildīšana ir gana komfortabla.

Jāņem vērā, ka aptuveni no septiņu gadu vecuma, bērna ikdienas acu slodze ar katru gadu palielinās. Mūsdienās, kad redzi ietekmē ne tikai lasīšana, rakstīšana un citi uzdevumi, bet arī pastāvīgs darbs ar datoru un viedierīcēm, bērna redzi būtu nepieciešams pārbaudīt reizi gadā. Tāpat vecākiem arī ikdienā būtu jāpievērš uzmanība dažādiem simptomiem, kas liecina par redzes pasliktināšanos.

Pazīmes, kas var liecināt par redzes traucējumiem

Būtiskākā problēma bērnu un pusaudžu redzes traucējumu diagnostikā ir tas, ka bērns ne vienmēr par redzes pasliktināšanos ziņo pieaugušajiem. Šī iemesla dēļ vecākiem rūpīgi jāseko līdzi bērna attīstības gaitai, laikus pamanot simptomus, kas var liecināt par problēmu. Bērnam var parādīties izteikts, iepriekš nenovērots jutīgums pret gaismu, acu fiksācijas problēmas vai kustību traucējumi. Skatoties tālumā, viņš var miegt acis, turēt lasāmvielu tuvāk nekā agrāk vai sēdēt pavisam nelielā attālumā no televizora vai datora ekrāna. Par redzes pasliktināšanos skolas vecuma bērniem var signalizēt nespēja saskatīt to, kas uzrakstīts uz tāfeles vai grūtības koncentrēties. Netiešs simptoms var būt vājas sekmes – iespējams bērns vairs nespēj saskatīt, ko skaidro skolotājs, tādējādi atpaliekot no klasē aplūkotās mācību vielas.

Pusaudžu redzes traucējumi

Arī par to, ka redze pasliktinājusies, pusaudžu vecuma bērnam, var liecināt līdzīgas pazīmes. Tomēr jaunietis nereti slēpj savu stāvokli, ignorējot simptomus vai nevēloties valkāt brilles. Vecākiem jāmēģina vienoties par risinājumu, kas abām iesaistītajām pusēm šķitīs pieņemams. Ja problēma ir nepatikā pret brillēm, iespējams pusaudzis jau ir gana pieaudzis, lai izvēlētos parastās vai krāsainās kontaktlēcas. Ievērojot pareizus kopšanas nosacījumus, tās ir gana droša un veselībai nekaitīga izvēle, kas novērsīs redzes traucējumus, vienlaikus neliekot jaunietim atšķirties no vienaudžiem.

Laba alternatīva būs arī krāsainās kontaktlēcas – ar to palīdzību iespējams pilnveidot ārējo izskatu, piešķirot acu krāsai intensīvāku toni un tādējādi palīdzot pusaudzim justies pārliecinātākam un drošākam par sevi. Tiesa, vecākiem jāskaidro, ka arī šādu lēcu izvēlē nepieciešams konsultēties ar ārstu. Internetā nopērkamas krāsainas kontaktlēcas, kas spēj piešķirt acīm nestandarta krāsu vai pat mainīt zīlīšu formu, ir bīstamas un nespēj nodrošināt ne pilnvērtīgu redzes korekciju, ne atbilstošas higiēnas prasības. Lietojot šādas lēcas, iespējams nodarīt nopietnu kaitējumu savai veselībai un redzei. Dodiet priekšroku drošiem un uzticamiem pārdevējiem. Piemēram, interneta veikalā Lensor kontaktlēcas pieejamas plašā klāstā, taču ir absolūti drošas.

Atcerieties, ka komunikācijā ar bērnu un pusaudzi pats svarīgākais ir saruna! Izskaidrojot lietu priekšrocības un trūkumus, jums izdosies atrast piemērotāko risinājumu ikkatrai situācijai!