Rūpes par ilgtspējīgu resursu izmantošanu sākas tavā mājoklī

Jautājums par saprātīgu un pārdomātu resursu izmantošanu, šķiet, kļuvis aktuāls tikai pēdējo desmitgažu laikā. Ilgus gadus cilvēks bez raizēm patērēja dabas piedāvātās veltes, iekārtojot sev komfortablus apstākļus, attīstot saimniecisko darbību un ieviešot dažādas modernizācijas ikdienišķajā vidē. Primārais cilvēces mērķis bija nemitīga izaugsme, attīstība un ražošana, kamēr piesārņojumam un resursu izsīkumam netika piegriezta pienācīga vērība. Mūsdienu pasaulē situācija ir mainījusies. Cilvēcei apjaušot, tieši, cik bīstams ir dabas resursu pārmērīgais patēriņš, zaļais dzīvesveids lēnām kļūst par normu. Daudzviet arvien iecienītākas kļūst preces, kas gatavotas no otrreiz pārstrādātiem materiāliem, strauji attīstās atkritumu šķirošanas sistēmas, tiek pievērsta pastiprināta uzmanība zaļo zonu saglabāšanai un veikti dažādi darbi, lai samazinātu infrastruktūras radīto piesārņojumu. Ekoloģiskā domāšana nav tikai fenomens, kas notiek sabiedrības līmenī – pirmkārt, tā veidojas katra paša mājoklī.

Vislielāko kaitējumu dabai nenoliedzami nodara ražotāji, rūpnīcas, industriālās būves un citi ievērojamo apjomu koncerni, tomēr ikvienam iedzīvotājam, neatkarīgi no viņa sociālā statusa un materiālā stāvokļa, ir plašas iespējas dzīvot tā, lai saudzētu dabu un samazinātu paša radīto kaitīgo ietekmi. Mēro lielākus ceļa gabalus kājām vai ar velosipēdu, pēc iespējas mazāk izmantojot automašīnu, lieto ekonomiskās spuldzes un auduma iepirkumu maisiņus, nesteidzies aizstāt salūzušu lietu ar jaunu, ja to iespējams salabot, šķiro sadzīves atkritumus, nodod pārstrādei izlietotās baterijas, pāršuj apģērbu, dod priekšroku dušai, nevis vannai, un parūpējies par to, lai Latvija nezaudē savu zaļās zemes statusu, iestādot kādu koku. Visas šīs nianses bez nekādām pūlēm iespējams viegli ieviest ikdienā. Arī iekārtojot dzīvesvietu un būvējot mājokli, būtu nepieciešams padomāt par to, kādi materiāli tiek izmantoti un kādas būs tehnoloģijas, kas kalpos mājas iemītniekiem.

Notekūdeņu attīrīšanas nozīme

Viena no svarīgākajām detaļām, būvējot māju, ir atbilstošas notekūdeņu attīrīšanas sistēmas izvēle. Izmantojot kanalizāciju, dušu, vannu, mazgājot traukus un veicot citas gluži ikdienišķas darbības, mājsaimniecības ik dienu saražo ievērojamu daudzumu sadzīves notekūdeņu. Tīrais ūdens tiek piesārņots ar dažādām baktērijām, piemaisījumiem un kaitīgām vielām un pēc tam tiek novadīts ūdenstilpnē vai zemē, radot būtiska apjoma piesārņojumu daudz lielākā platībā. Gruntsūdeņu un aku ūdens zaudē kvalitāti, ūdenstilpnēs pārmērīgā daudzumā vairojas mikroorganismi, tādējādi veicinot ūdenstilpņu aizaugšanu un pakāpeniski samazinot nākotnē izmantojamos resursus.

Šī iemesla dēļ ikvienam ēkas īpašniekam nepieciešams izbūvēt efektīvu sadzīves ūdeņu attīrīšanas sistēmu. Izvēloties šādu sistēmu, jāņem vērā mājas iedzīvotāju ikdienas ieradumi un ēkā dzīvojošo cilvēku skaits. Ja lielākām ēkām un publiskā sektora namiem piemērotas būs viena tipa iekārtas, tad privātmājām un nelieliem ģimeņu mājokļiem, rentablākas un izdevīgākas būs gluži citas sistēmas. Šādu būvju īpašniekiem speciālisti iesaka izraudzīties bioloģiskās attīrīšanas iekārtas.

Kas ir bioloģiskās attīrīšanas iekārtas un kā tās darbojas?

Šāda veida iekārtas darbojas, izmantojot dzīvus mikroorganismus, kas noārda ūdeņos atrodamās vielas, attīrot notekūdeņus līdz pat 96%. Iekārtas aerobajā daļā nemitīgi veidojas sīki burbulīši, un tajā atrodas savienojošas caurules, kas ar kompresora palīdzību ievada iekārtā ārpuses gaisu. Tādējādi ūdeņi pastāvīgi tiek apgādāti ar skābekli, veicinot mikroskopisko baktēriju darbību. Attīrītos ūdeņus iespējams bez bažām ievadīt gruntī vai novadīt ūdenstilpnēs, turklāt tos var izmantot arī sadzīves darbos, piemēram, laistot dārzu.

Iekārtas darbojas klusinātā režīmā, nepatērē daudz elektrības un ir viegli apkalpojamas. Iekārtu apkopšanu un tīrīšanu katrs var veikt patstāvīgi. Turklāt šāda veida sistēmas iespējams izmantot arī tad, ja ēkā ilgstoši netiek pievadīti notekūdeņi, kas būs izdevīgi tādā gadījumā, jā mājā nav plānots uzturēties pastāvīgi.

Tāpat bioloģiskās attīrīšanas iekārtas iespējams ērti izbūvēt teju jebkurā mājoklī, neatkarīgi no tā ģeogrāfiskās atrašanās vietas vai gruntsūdeņu līmeņa augstuma. Tā kā šādas sistēmas iespējams kombinēt ar sūkņa staciju, profesionāli speciālisti spēs atrast vispiemērotāko risinājumu ikvienā situācijā.

Bioloģiskās attīrīšanas iekārtas piemērotas būvēm, kur mitinās viens līdz seši iedzīvotāji.

Attīrīšanas iekārtu iegāde un uzstādīšana

Ja nolemts iegādāties bioloģisko attīrīšanas iekārtu, tad ieteicams izvēlēties tādu kompāniju, kas nodarbojas arī ar šo iekārtu uzstādīšanu. Izvērtējot apstākļus, viņi rīkosies atbilstoši situācijai un tu saņemsi garantiju, ka iekārta funkcionēs pilnvērtīgi.

Īpašas jaunās paaudzes bioloģiskās attīrīšanas iekārtas piedāvā uzņēmums Mintraktex. Šīm sistēmām raksturīga īpaši augsta attīrīšanas efektivitāte un zems elektrības patēriņa līmenis. Tāpat uzņēmums piedāvā arī citus būvniecībā aktuālus darbus, piemēram, zemes līdzināšanas darbus un traktortehnikas nomu. Ar visu kompānijas pakalpojumu klāstu iespējams iepazīties mājas lapā www.mintraktex.lv.