Virtuves mēbeles nelielam mājoklim: daudz – ne vienmēr nozīmē labi

virtuves mēbelesNeatkarīgi no esošā mājokļa platības, tā saimnieki vienmēr cenšas maksimāli saprātīgi izmantot šo telpu. Ierasta lietai vajadzētu būt tādai, ka laika gaitā mēs „apaugam” ar mazāku nepieciešamo lietu skaitu, pretējā gadījuma mājoklis var kļūt par lietu telpu, kur vispār nepastāv nekāda kārtība. Tā ļoti bieži notiek ar virtuvēm, tomēr nebūt ne visi nevar atļauties tik plašas telpas, kā gribētos. Pēdējā laikā ļoti populāri ir kļuvuši dzīvokļi, ar tiem esošu nelielu platību.

Tādēļ, kādas virtuves mēbeles vislielākā mērā būtu piemērots mazas kvadratūras dzīvokļiem, un kā maza izmēra virtuvi būtu iespējams pārvērst plašā?

Ja Jūs esat ieplānojuši aprīkot jauno virtuvi vai vienkārši rekonstruēt jau esošo, pirmkārt, būtu jāņem vērā savas personīgās vajadzības. Saprotams, visnotaļ lietderīgi ir smelties idejas internetā, taču gala risinājumam nevajadzētu tikt nokopētam no žurnāla raksta, ideālas virtuves sakarā.

Tādēļ vajadzētu izvērtēt, cik daudz laika ir ieplānots pavadīt virtuvē, kāds mēbeļu novietojums būtu visērtākais, kāda ir nepieciešamā sadzīves tehnika.

Telpas ekonomijas ietvaros nāksies atteikties no dažām ierīcēm, tādēļ, iesākumā galvenos akcentus būtu jāattiecina tām ierīcēm, bez kā nav iedomājama ēdiena gatavošana. Tostarp, ļoti svarīgi ir apsvērt, cik daudz vietas aizņems virtuves galda virsma.

Ja virtuve patiešām ir ļoti maziņā, visticamāk, ka nāksies atteikties no virtuves galda un aizstāt to ar bāra leti. Tādējādi, tā aizstās virtuves galda funkciju un palielinās galda virsmas platību, tostarp neaizņemot papildu vietu.

Dažādas literatūras avotos var atrast šādas rekomendācijas: virtuves ērtai izmatošanai galda virsmas garuma ir jābūt vismaz 4 metri. Protams, neliela izmēra virtuvēs tas praktiski ir neiespējami, tādēļ var nākties meklēt alternatīvus risinājumus vai arī gluži vienkārši samazināt galda virsmas platību.

Virtuves skapīšu ietilpībai būtu jābūt tādai, lai tajos ietilptu visi nepieciešamie trauki, katli un mazās ierīces. Tādēļ būtu vēlams ļoti labi pārdomāt, kas tajos tiks glabāts un cik daudz vietas tas aizņems. Teicama ideja – izmantot stūra skapīšus.

Daži ražotāji ražo tādus stūra skapīšus, kur ir iemontēti plaukti, kas darbojas saskaņā ar karuseļa principu, tādējādi palīdzot sasniegt lietas, kas tiek uzglabātas skapīšu vistālākajos nostūros. Vietas ekonomijas nolūkos, stūra skapītī var iebūvēt virtuves izlietni, bet pašā skapīti atstāt vietu katliem vai arī ēdiena krājumu uzglabāšanai.

Tostarp, būtiski ir jau iepriekš apsvērt nepieciešamo plauktu skaitu un izbīdāmo atvilktņu daudzumu, lai pēc dažiem mēnešiem nenāktos vilties. Vēl jo vairāk, virtuve taču nav gluži viena liela telpa – tā sastāv no daudzu, rūpīgi pārdomātu detaļu kopuma, kas palīdz ikdienas sadzīves norisē.

Aprīkojot virtuvi būtu jāpievērš uzmanība dažiem praktiskiem noteikumiem, kas palīdzēs novērst biežāk sastopamās kļūdas. Piemēram, virtuves skapīšus un ledusskapi būtu nepieciešams montēt salīdzinoši attālāk no virtuves durvīm – jo vienu durtiņu atvēršana nedrīkstētu traucēt pārējo durtiņu funkciju veikšanai.

Veicot telpas plānošanu ir svarīgi, lai visas ierīces tiktu izvietotas ne tikai ērti, bet arī pietiekami tuvu. Tādēļ, mājokļu iekārtošanas eksperti, rekomendē savā virtuvē atrast trīs galvenos punktus – ierīces vai vietas, kas tiek izmantotas visvairāk.

Šos punktus ir jāapvieno vienā trijstūrī, kā visām malām būtu jābūt salīdzinoši vienādām. Tādā gadījumā telpa tiks izmantota optimāli, un visas ierīces būs viegli sasniedzamas. Divi no šiem punktiem var atšķirties, taču vienam punktam vienmēr būtu jābūt nemainīgam – tā ir izlietne.

Attālums līdz katram punktam tiek mērīts stāvot ar seju pret izlietni. Tai skaitā, šajā trajektorijā nedrīkst atrasties nekādiem šķēršļiem – tas nozīmē, ka bāra letei vai virtuves galdiņam nekādā gadījumā nedrīkstētu atrasties ceļā līdz otram, bieži izmantotajam, virtuves punktam.

Plauktu plānošanas laikā gluži vienkārši nepieciešams ņemt vērā cilvēka, kurš saimniekos virtuvē, auguma parametrus. Visiem augšējiem plauktiem ir jābūt pieejamiem, pretējā gadījumā tos gluži vienkārši nebūs iespējams izmantot.

Ja virtuves griesti ir ļoti augsti un sienas skapīši – tas ir vienīgais veids, kā palielināt lietu uzglabāšanas skaitu, obligāti būtu nepieciešams apsvērt ar to, kā pie tiem piekļūt. Šim nolūkam varētu izmantot gan koka taburetes, gan arī nelielas kāpnes.

Nepieciešamības gadījumā skapīšus drīkst pielikt arī virs izlietnes vai virs plīts virsmas, taču tādā gadījumā būtu jāņem vērā ugunsdzēsības drošības noteikumu normas, tostarp montējot tos tikai pieļaujamā augstumā.

Un tomēr, vissvarīgākais, virtuves mēbeļu montāžas laikā – precīzu mērījumu veikšana. Ne velti mēdz teikt, ka 7 reizes ir jānomēra un tikai vienu reizi jānogriež. Ja ir iegūti telpas precīzi mērījumi, vēlams būtu pārdomāt arī virtuves mēbeļu izmērus, ko Jūs esat iecerējuši iegādāties.

Būtu jācenšas mēbeles projektēt tā, lai tās aizņemt pēc iespējas vairāk vietas. Ja Jūs redzat, ka paliek brīva telpa dažu desmitu centimetru apmērā, kur ieplānotais skapītis gluži vienkārši neietilps, būtu jānoskaidro, vai ražotājs piedāvā šaurus plauktus, ar ko varētu aizpildīt šo tukšo vietu.

Ja pārdevējam nav ko piedāvāt šādā gadījumā, būtu jāapsver citu piegādātāju piedāvājums. Ja ir grūtības pieņemt patstāvīgu lēmumu, var vērsties pēc palīdzības pie interjera dizaineriem, kuri spēs ne tikai sniegt konsultāciju, bet arī piedāvāt virtuves paraugus. Iepazīstoties ar reālo ainu, Jums daudzreiz vieglāk būs piemeklēt.

Vēl jo vairāk, dizaineriem ir padomā ļoti daudzas, visdažādākās viltībiņas, kas lieti noder nelielu telpu plānošanai. Projektēšana un virtuves mēbeļu iegāde – ļoti atbildīgs moments, ko būtu nepieciešams arī nopietni apsvērt. Jo virtuvi ir ieplānots izmantot ilgstošā laika periodā.

Virtuves mēbelēm būtu jābūt ne tikai praktiskām un ērtām lietošanā, bet arī kvalitatīvām, jo laika gaitā, par nekvalitatīvu mēbeļu remontēšanu nāksies iztērēt ne tikai iespaidīgas naudas summas, bet arī savus nervus.